EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

 

     Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde bulunan Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi 2010 yılı Aralık ayında hizmet vermeye başlamış olup; Malatya Devlet Hastanesi, Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Doğanşehir, Yeşilyurt ve Darende de kurulan birimler ile çalışmalarına hız kazandırmıştır.

     Devlet Hastanesinde önceki yıllarda başlayan ve koordinasyon merkezi ile hız kazanan hizmetlerimiz kapsamında hasta ziyaretleri yapılmaktadır. Ayrıca ihtiyacı olan hastalarımıza medikal malzeme ve yatak temini hususunda destek sağlanmaktadır.

Birimimiz 444 38 33 (444 EV DE )numaralı telefon aracılığı ile yatağa bağımlı yaşamanın verdiği fiziki yetersizlikler içinde sağlık kuruluşlarına müracaatlarında birçok zorluklarla karşılaşan hastalarımıza ve ilgili aile bireylerine randevu sistemi ile ve mesai saatleri içerisinde sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir

Birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de ortalama yaşam süresinin artması ile birlikte yaşlı nüfus sayısında ve kronik hastalıklarda artış olmuştur. Güney Kore’den sonra en hızlı yaşlanan ikinci ülke olmamız nedeniyle 2050 yılında 14 milyon kronik hasta, engelli ve bakıma muhtaç yaşlı olması beklenmektedir. Bu nedenle yaşlı bakımı ve sağlık sorunları için devletin birçok girişimi olduğunu görmekteyiz.

   Bu kapsamda 81 ilde ülke geneline yaygınlaştırılmış olan Evde Sağlık Hizmetleri Projesi ile Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler bünyesinde oluşturulan hizmet birimleri ve mobil ekipler tarafından yatağa bağımlı hastalar başta olmak üzere ihtiyaç sahipleri hastalara kendi ev ortamlarında kaliteli, etkin, ulaşılabilir, sürekli ve güvenli sağlık hizmeti sunulması hedeflenmektedir.

İlk aşamada;

Yatağa bağımlı hastalara,

KOAH ve solunum sistemi hastalarına,

Terminal dönem palyatif bakım hastalarına,

İleri derecede kas hastalarına evde sağlık hizmetleri sunulmaktadır

 

TEL NO :444 38 33 (444 EV DE )

E-posta: malatya.hsm @ saglik.gov.tr

ADRES: Büyük Mustafa Paşa Mahallesi Zapçıoğlu Caddesi

               Sıtmapınarı / MALATYA

Copyright © 2011 - 2017  Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü
Web Yazılım & Tasarım Tekno-Sel